İLERİ YAŞTAKİ YETİŞKİNLERLE PSİKOTERAPİ TEDAVİ PLANLAYICISI (The Older Adult Psychotherapy Treatment Planner) Kitapçılarda...

Attached Files

10.03.2016Doç. Dr. Emre Şenol Durak

 

Tarafımızdan Türkçe'ye çevrilen ve Nobel Yayıncılık tarafından basılan İLERİ YAŞTAKİ YETİŞKİNLERLE PSİKOTERAPİ TEDAVİ PLANLAYICISI (The Older Adult Psychotherapy Treatment Planner) kitabı raflarda yerini aldı.

 İleri Yaştaki Yetişkinlerle Psikoterapi Tedavi Planlayıcısı, ileri yaştaki yetişkinlere psikoterapi hizmetinin sağlanmasında sağlık hizmeti veren kuruluşların, bakım merkezlerinin, sigorta şirketlerinin, resmi ve yerel kurumların taleplerini karşılayacak tedavi planlarının daha ekonomik ve hızlı şekilde hazırlanabilmesi için gerekli bileşenleri açıklamaktadır.

Kitabımız ile ilgili detaylara ulaşmak için tıklayınız...

   Dünya genelinde ileri yaş yetişkinlerin sayısı yıldan yıla belirgin bir şekilde artmakta ve öngörüler bu artışın süreceğine işaret etmektedir. Buna karşın, diğer gelişim dönemlerindeki bireylere göre ileri yaş bireylerin biyo-psiko-sosyal sorunlarının etkin şekilde çözümü ile ilgili araştırmaların ve uygulamaların sınırlı olduğu gözlenmektedir.

   Yaşla birlikte hem fiziksel hem de psikolojik sorunların sıklığının ve şiddetinin arttığı açıktır. Ancak fiziksel sağlık sorunları nedeniyle uzmanlara başvuran ve sorunu için çözüm arayışında olan ileri yetişkin oranı psikolojik sağlık sorunları için başvuranlardan kat kat fazladır.

Maalesef, tedavi edilecek ya da çözüm üretilecek olan psikolojik sorunlar ileri yaştaki birey tarafından ya da onun sosyal çevresi tarafından otomatik bir biçimde yaşlanma süreci ile ilişkilendirilmekte, yaşlanmanın doğal ve kaçınılmaz bir sonucu olarak algılanmaktadır. Tedavi edilmeyen psikolojik sorunlar fiziksel sorunların artmasına neden olurken aynı zamanda bireyin yaşam kalitesini de düşürmektedir. Daha da kötüsü, sağlık sorunu için ileri yaştaki bireyin başvuru yaptığı uzmanların da psikolojik sağlık sorunlarını yaşlanmanın doğal ve kaçınılmaz bir sonucu olarak değerlendirmesi ve iyileştirmeye yönelik müdahale sağlamamasıdır. Bu bağlamda ileri yaştaki birey için psikoterapi süreçleri “lüks” olarak algılanmaktadır.

   Oysa hem ileri yaştaki bireyler hem toplum hem de uzmanlar ileri yaştaki bireylerle yapılacak psikolojik iyileştirme ve psikoterapi süreçlerinin olumlu sonuçlar verdiğinin farkında olmalıdır.İleri Yaştaki Yetişkinlerle Psikoterapi - Tedavi Planlayıcısı, çok geniş çerçevede, ileri yaştaki bireyler ile yapılan psikoterapi süreçlerinde terapi hedeflerinin doğru belirlenmesi ve terapötik müdahalelerin etkin şekilde gerçekleştirilmesi için psikoterapistlere kılavuzluk edecektir.

   Bölüm çevirisini yapan her bir arkadaşıma sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdikleri için teşekkür eder, her birini bölüm çeviri sırasına göre burada anmak isterim: Emre ŞENOL-DURAK, Ufuk KOCATEPE, Feride Özlem ELAGÖZ, Çağlar ARSLANER, Samet BAŞ, Görkem DURAK, Manolya HASELDEN, Yeliz GÜÇER, Aslı KILIÇDOĞAN,Hilal YEKEN, Ekin EMİRAL ÇOŞKUN, Rana K. FOX, Selin YALÇIN ve Özlem DUMAN. Ayrıca, editör olarak birlikte üretmekten, bilime katkı yapmaktan ve toplumsal çalışmalarda bulunmaktan her zaman keyif aldığım Emre ŞENOL-DURAK’a ve Ufuk KOCATEPE’yesonsuz teşekkür ederim. Her ikisi de bölüm çevirmenlerinden gelen metinleri titizlikle gözden geçirip son halini almasında, kitabın okuyucuya hazır hale gelmesinde benimle eşgüdümlü olarak harika bir iş çıkardılar.

   Bir ürün ortaya konulduğunda ismi görünmeyen, ancakçeviri sürecinin başından sonuna kadar çeviri editörlerine sessiz ve etkin şekilde teknik destek sağlayan değerli öğrencilerim Selen KORKMAZ’a ve Nazım ŞEN’e teşekkür ederim.

   İlerideki baskıların gelecek dönütlerle daha da olgunlaşacağına inandığım kitaptaki tüm güzellikler çevirmenlere ve editör arkadaşlarıma, tüm hata ve eksiklikler bana aittir.

Sevgiyle…

Mithat Durak

Kınık Köyü (Mah.), İnegöl-BURSA


燕窝酒酿蛋与传统手工酒酿蛋的区别燕窝酒酿蛋。燕窝酒酿蛋采用的原料都是优质的纯天然有机食品,产品无任何激素,没有任何副作用产后丰胸怎么办。主要成份有:酒酿原汁、土鸡蛋、珍珠糯米、姜汁红糖、泰国野葛根等提取物。不仅顺应了女性健康丰胸的需求丰胸成功案例,而且还是目前为止唯一一款安全到哺乳期都能喝的丰胸产品。它就是时下最受女性喜爱的燕窝酒酿蛋粉嫩公主酒酿蛋

Emre ŞENOL DURAK © 2023

Last Update:  1.11.2021 23:09: Powered By zkanoca